Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Plan inwestycyjny dla Europy

Czym jest plan inwestycyjny dla Europy? Kto jest pomysłodawcą? Jakie cele zakłada? Kiedy został zatwierdzony? Na czym się opiera? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w poniższym module.

Przewodniczący Jean-Claude Juncker w Komunikacie Komisji Europejskiej, 26 listopada 2014 roku stwierdził: "Uruchomiliśmy ofensywę inwestycyjną. Głównym jej celem jest przywrócenie wzrostu w Europie i umożliwienie ludziom powrotu do pracy".

Kalendarium powstawania:

  • 18 grudnia 2014: Rada Europejska aprobuje plan inwestycyjny dla Europy.

  • Europejski osiągają wstępne porozumienie, co do projektu rozporządzenia o EFIS.

  • 25 czerwca 2015: Rada przyjmuje rozporządzenie o Europejskim Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Wcześniej – 24 czerwca – zatwierdził je Parlament Europejski. Rozporządzenie o EFIS weszło w życie 4 lipca 2015 r.

Po co wymyślony został plan? Unia Europejska musi wypracować kompleksową odpowiedź na aktualne problemy, z jakimi zmaga się gospodarka europejska, czyli: słaby wzrost gospodarczy, wysokie bezrobocie (szczególnie wśród osób młodych), niepewne perspektywy długoterminowego wzrostu gospodarczego i konkurencyjności.

Cele planu inwestycyjnego dla Europy: Plan inwestycyjny dla Europy ma służyć uruchomieniu w ciągu 3 lat, co najmniej 315 mld EUR w postaci inwestycji publicznych i prywatnych. Jego celem jest pobudzenie inwestycji, podniesienie konkurencyjności oraz długofalowy wzrost gospodarczy w UE. Plan posiada 3 części: utworzenie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji strategicznych, zasilenie inwestycjami gospodarki realnej i poprawa otoczenia inwestycyjnego.

Pierwsza część Planu Komisji Europejskiej to utworzenie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. EFIS ma wykorzystywać środki publiczne, by przyciągnąć fundusze prywatne oraz przejąć część ryzyka ponoszonego przez Europejski Bank Inwestycyjny. Dzięki temu bank ten będzie mógł inwestować w ryzykowniejsze projekty.

Czemu służy EFIS? Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych służy inwestycjom w różnych sektorach, takich jak infrastruktura, energetyka, badania naukowe, innowacje, sieci szerokopasmowe i edukacja. Ma też wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa (głównie za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego).

Budżet? Podstawą funduszu jest gwarancja z budżetu UE w wysokości 16 mld EUR oraz 5 mld EUR z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Komisja Europejska szacuje, że fundusz przyciągnie środki o wartości 15-krotnie przekraczające jego własne zasoby i tym samym wygeneruje inwestycje sięgające łącznie 315 mld EUR w ciągu trzech lat.

Część druga Planu to inwestycje w gospodarce realnej. W jaki sposób? Powstał europejski portal projektów inwestycyjnych, a także Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego. Jak działają europejski portal projektów inwestycyjnych oraz Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego? Mają one ułatwić napływ środków inwestycyjnych do gospodarki realnej. Centrum zapewnia pomoc techniczną i wsparcie techniczne. Łączy bieżące programy pomocy technicznej EBI oraz świadczy dodatkowe usługi doradcze w sytuacjach, których programy te nie obejmują. Portal będzie dla potencjalnych inwestorów źródłem informacji o poszczególnych projektach i możliwościach inwestycyjnych.

Część trzecia i ostatnia to poprawa otoczenia inwestycyjnego. W jaki sposób? Aby inwestycje mogły wzrosnąć, stworzone zostaną lepsze warunki biznesowe, a przedsiębiorstwa (zwłaszcza średnie i małe) otrzymają łatwiejszy dostęp do finansowania. Zniknąć mają bariery inwestycyjne. Powstaną natomiast prostsze, lepsze i bardziej przewidywalne uregulowania w UE, zwłaszcza w sektorach infrastrukturalnych, w których inwestycje wymagają lat, a nawet dziesięcioleci. Działania w ramach poprawy otoczenia inwestycyjnego, jakie przewiduje plan to też utworzenie unii rynków kapitałowych, która ma ograniczyć rozdrobnienie rynków finansowych i zwiększyć dopływ kapitału do przedsiębiorstw i projektów inwestycyjnych.

Newsletter

Proszę podać adres e-mail.
Niepoprawny adres e-mail.
Taki adres już istnieje.
Adres został dodany.
Zapisz się

 

 


 Znajdź nas na:

  yttwitterfb

europedirect-infolinia

 ke-polska

pe-bi

eu 2018at

eu

eyoc

europa2020

eutube

kacikdladzieci

eu-bookshop

gk

 

 

 

Ostatnia modyfikacja 18-12-2018.